X

Takip Edin


Facebook: Yeni Gelinlik Modelleri Takip Edin.


Submitted by: Yönetici   Date: 2017-11-24 09:10
Klinik raporlar, acil servise gelen 29 yaşındaki hastanın sabah kalktığında görme kaybı yaşadığını ve sol gözünün görme merkezinde bir blokaj olduğunu kaydetti.

Bu haber için 'aşkın gözünün kör olduğunu' söylesek abartmış olmayız. İngiltere'de yaşayan 29 yaşındaki bir adam, cinsel ilişki esnasında oldukça coşkulu bir birleşme yaşadığı için kısa süreli de olsa kör oldu. Buna inanmak zor gelse de, neyse ki tıbbi bir açıklaması var.

İngiltere’de ‘coşkulu bir cinsel birleşmenin’ ardından güçlü şekilde orgazm olduğunu belirten adam, tek gözünü kaybederek geçici körlük yaşadı. Sabah kalktığında sol gözünün görmediği şikayetiyle hastaneye giden adam önceki gece ''şiddetli cinsel ilişki'' yaşadığını itiraf etti.

Muayene üzerine doktorlar, sol gözününde görmesini engelleyen bir kanama tespit etti. Orgazm sırasında genç adamın nefesini tutmasının ve kaslarını germesinin kan damarının patlamasına yol açtığı ifade edildi.

Doktorlar, genç adamın Valsalva manevrası yapmış olabileceğini kısa sürede tahmin etti. Bu ise karın kaslarını germek, nefesi sıkıca tutmak demek oluyor ve vücuttaki havanın, kapalı olan soluk borusunu zorlaması üzerine göğüsteki baskıyı artırması anlamına geliyor. Bu baskının, coşkulu cinsel birleşme sonrasında orgazm olduğu sırada genç adamın sol gözündeki kan damarlarının patlamasına yol açtığı belirtiliyor.

HAFIZA KAYBINA BİLE YOL AÇABİLİYOR

Tıpta ‘Valsalva manevrası’ olarak bilinen solunum yolu kapalıyken orta kuvvette nefes vermeye çalışılarak yapılan hareket sonucu talihsiz adamın tek gözünü kaybettiği belirtildi. Valsalva manevrası, hafıza kayıplarına dahi yol açabilen ciddi bir durum olarak biliniyor. Yayınlanan analizde, vaka şu şekilde tarif edildi: “Klinik raporlar, acil servise gelen 29 yaşındaki hastanın sabah kalktığında görme kaybı yaşadığını ve sol gözünün görme merkezinde bir blokaj olduğunu kaydetti.

Valvasa manevrası’nın her 10 bin kişiden birinde küresel amzeniye sebep olduğu belirtilirken, kaydedilen tekil bir vakada bir hastanın boyun damarını kopardığı bildirildi.

YORUMLAR